Projektet pågick mellan oktober 2024 och februari 2025.
Detta projekt ”Inför Emission Free Pulping” syftade till att förbereda inför en start av den svenska delen av ett svenskt-finskt projekt som kallas Emission Free Pulping (EFP), vilket var tänkt att vara ett stort initiativ mellan skogsindustriella aktörer i Sverige och Finland med fokus på processrelaterad forskning, och låg därmed tematiskt nära BioInnovations företagsforskarskola Resurssmarta Processer. EFP syftade till att skapa de bästa möjligheterna för massaindustrin att förflytta sig in i framtiden. Möjligheter baserade på nya vetenskapliga rön då fokus låg på processrelaterad forskning. Förhoppningen var en långsiktig finansiering från Energimyndigheten dit ansökan hade skickats, som dock avslogs i mars 2025.
Det framtidsscenario som industrin pekar på är en situation då råvarupriserna förmodas vara mycket högre än idag, bland annat på grund av ökad konkurrens om råvaran. Dessutom finns tydliga tecken på att framtiden kräver radikal minskning av koldioxidutsläppen (inkluderat biogen koldioxid). Förmodligen behöver massaindustrin öka koleffektiviteten och sträva mot att leverera nollutläpp vad gäller koldioxid, samt även andra miljöparametrar.
EFP hade ambitionen att utmana kemin, enhetsoperationer samt systemkunskap genom att bearbeta utvalda nyckelfrågor med nya ögon, många samarbetande ögon och nya verktyg. Nyckelfrågorna finns identifierade i EFP-programmets ”Scientific Framework” som industrin, universitet och institut tillsammans har tagit fram. Utifrån detta arbete föreslog forskarna olika projektaktiviteter. EFP-programmets alla partners fick sedan möjlighet att bearbeta projektförslagen innan programmets styrgrupp fastställde vilka som ansågs viktiga att genomföra. Aktiviteterna, både i Sverige och Finland, skulle – när finansieringen säkrats – genomföras av olika forskare (doktorander, post doc samt universitetens handledare och institutens forskare och infrastruktur) i samarbete med industrin. Hittills har EFP i princip endast finansiering från finska finansiärer (främst Business Finland) och de industriföretag som deltar i EFP. Den uteblivna svenska långsiktiga basfinansieringen från Energimyndigheten eller annan forskningsfinansiär har lett till att endast 5 av de 27 startade projekten är svenska projekt, men 22 projekt genomförs dock på finska universitet och forskningsinstitut.
Deltagare
RISE AB, KTH, Chalmers och Mittuniversitetet
Budget
Projektets budget var 2 M SEK.
Därför var detta viktigt
Projektet ”Inför Emissions Free Pulping” har möjliggjort för svenska projektpartners (forskningsaktörer) att fortsätta aktivt delta i EFP-programmet genom att; förbereda för anställning av forskare, delta i ”Research Discussions”, ”Research Forum” och Styrgrupper, samt överenskomma grovt om en organisation för att driva den svenska delen av ett (förhoppningsvis) kommande forskningsprojekt.
Ett sådant forskningsprojekt skulle i så fall att bli den svenska delen av samarbetet Emission Free Pulping (EFP). I EFP deltar idag sju företag och tio forskningsorganisationer. Fem av företagen har stor verksamhet i Sverige och av de tio forskningsorganisationerna så är fyra svenska. EFP-programmet är viktigt för att samla och stärka svensk och finsk processforskning inom området ”framtidens processer för storskalig produktion av vedfibrer”. Denna typ av samlad och stark processforskning har efterfrågats av industrin för att kunna möta framtidens behov.
Förväntade resultat
Det förväntade resultatet för detta projekt var:
• att få den svenska delen i programmet på plats, få den att löpa enligt plan, samt att bygga vidare på denna del av programmet i takt med att resultaten levereras
• att koordinera och styra upp hela EFP-programmets vetenskapliga del
• att genomföra och säkerställa samarbetet inom programmets ram mellan forskare i Sverige och Finland.
Konkreta resultat
RISE har skapat en svensk organisation för (förhoppningen om) genomförandet av de svenska forskningsaktiviteterna. Här deltar även KTH med flera personer, Chalmers och Mittuniversitetet. RISE har skapat en struktur för ”Research Discussions” (se nedan) och dessa är startade. Alla svenska forskningsutförare har deltagit i denna typ av workshops och de deltog i EFP:s ”Research Forum” (se nedan) som hölls i Finland.
RISE och KTH har startat ett samarbete i form av förarbete inför en postdoc, med fokus på potentialen för grön kemi (syrgas) vid framtidens massaproduktion. Universiteten har förberett rekryteringar. Chalmers (Prof. Merima Hasani) har i samarbete med RISE föreslagit ett nytt projekt för EFP-projektets styrgrupp. Detta projekt har finansiering ett fokus som stärker EFP-programmet, vilket gjorde att styrgruppen beslutade att inkludera projektet i Emission Free Pulping.
Research Discussions: En gång per månad har alla personer på vår inbjudningslista (drygt 100 personer från de organisationer/företag som deltar i EFP-programmet) bjudits in till ett seminarium i Teams. Research Discussions spelas in och dokumenteras på EFP-programmets Teamsyta tillsammans med forskarnas presentationer. Där har 2-3 av de projekt som är startade presenterats och diskuterats vid varje enskilt tillfälle. Stort deltagande från både Sverige och Finland, forskare och industrirepresentanter. Den input som kommer fram under diskussionerna tar respektive forskare och handledare med sig i det fortsatta arbetet. Under projekttiden för detta projekt har konceptet tagits fram, bjudits in till. Fyra ”Research Discussions” har genomförts.
Research Forum: Ett tvådagars-möte där alla forskare och handledare är på plats fysiskt. Alla organisationer som deltar i EFP bjuds in att delta. Under projekttiden för detta projekt har ett sådant Research Forum genomförts i Finland. Dag 1: Besök i massabruket Stora Enso Heinola. Dag 2: Presentationer, posters och diskussioner. Forskare och industrirepresentanter deltog. Detta projekt har finansierat deltagande från de svenska forskningsaktörerna.
Ytterligare aktiviteter som har genomförts: Tillsammans med projektets partners har man kommit överens om principer för hur man håller ihop den svenska delen av EFP-programmet. Man har även diskuterat några förbättringar av forskningsinnehållet och spridit kunskap om EFP projektet i hopp om fler deltagande företag.
Ett ”årshjul” för hur arbetet drivs i EFP har skapats och kommunicerats. Ett styrgruppsmöte i Finland har genomförts.
Därmed har de tre milstolparna som projektet planerade uppnåtts.
Samhälleliga förutsättningar
Massa- och pappersindustrin är viktig för Sveriges utveckling, speciellt med tanke på den transformation som hela samhället behöver göra. EFP-programmet är en långsiktig satsning (minst fem år) som gör att Sverige och Finland, genom sitt samarbete, får en plattform för framtidens processforskning inom området fiberproduktion. Om EFP-programmet kan initiera möjligheter som på sikt leder till att nya processer med högre totalutbyte och minimala utsläpp av koldioxid för produktion av vedfiber, så betyder det nya hållbara möjligheter för svensk och finsk skogsindustri; nya produkt- och biproduktflöden, lägre koldioxidemissioner och därmed bättre utnyttjande av skogen.
Detta projekt har bidragit till att organisera och förbereda för den svenska processforskningen inom EFP programmets område.
Extern synlighet
Generell kunskap spreds under projektets genomförande vid Sodahuskonferensen, Bioinnovations årskonferens, samt vid den finska motsvarigheten till SPCI:s årsmöte (Finnish Forest Products Engineers’ Association, PI). I samband med PI:s årsmöte genomförde EFP-programmet ett tvådagars Research Forum. Under 2025 genomfördes liknande kunskapsspridning, t ex vid Forskningsagendans dag 15 januari 2025. Dessutom sprids information på EFP:s hemsida The Emission Free Pulping | VTT and RISE research program och LinkedIn.
Nästa steg
I och med att den svenska delen av EFP fick avslag på ansökan till Energimyndigheten så är de svenska aktiviteterna begränsade till 5 startade projekt. Dessa enstaka projekt har startats genom finansiering från industriföretagen som deltar i EFP och genom att söka finansiering för enstaka projekt. Nästa steg är att fortsätta söka finansiering projekt för projekt. Detta kan jämföras med situationen i Finland där Business Finland finansierar majoriteten av de totalt 22 finska projekten i EFP-programmet. En dialog och beslut som genomfördes vid sidan av olika finska utlysningar då man identifierat att skogsindustrisektorns framtid är viktig för Finlands utveckling.