Områdesanalys industriell symbios

Projektet utfördes av Trossa och pågick mellan hösten 2025 och våren 2026. Projektet hade en budget på 200 KSEK.

Läs områdesanalysen

Presentation från webbinarum om analysen 28/4

BioInnovation har identifierat behovet av att utveckla en mer resurseffektiv och konkurrenskraftig biobaserad industri genom nya materialflöden och tvärsektoriell samverkan. Syftet med denna områdesanalys, Industriell symbios i den biobaserade sektorn, var att belysa möjligheter med icketraditionella materialflöden och sammankopplingar mellan branscher, utöver redan etablerade aktiviteter och verksamheter. Kan konceptet industriell symbios vidareutvecklas för att främja omställningen till ett cirkulärt och biobaserat samhälle?

Projektmål

Målet med projektet var att formulera och förankra en tydlig bild av konkreta möjligheter med industriell symbios inom BioInnovations verksamhetsområde. Projektet skulle resultera i en beskrivning av konkreta möjligheter av icketraditionella materialflöden och tvärkopplingar mellan svenska biobaserade industrigrenar med fokus på skogsindustri, kemiindustri och textilindustri. Beskrivningen skulle vara väl förankrad i dessa industrigrenar. På längre sikt förväntades projektet bidra till bättre resursutnyttjande genom nya materialflöden och tvärkopplingar mellan industrigrenar, samt till en konkurrenskraftig svensk biobaserad sektor.

Genomförande

BioInnovation driev en process i ett format som liknar tidigare genomförda områdesanalyser. Viktiga lärdomar kring industriella tvärkopplingar från andra områden skulle sammanställas och utvärderades utifrån vad de kan innebära för den biobaserade industrin. Möjligheter kring icketraditionella biobaserade materialflöden skulle analyseras och sammanställas. Projektet inleddes med informationsinsamling och analys samt framtagande av diskussionsmaterial. Därefter genomfördes öppna seminarier och rundabordssamtal med särskilt inbjudna för att diskutera insikter och förankra ställningstaganden.

Aktiviteter i projektet inkluderar:

  • Analysera och sammanställa tillgängligt material genom litteraturstudie och intressentdialoger
  • Utforma diskussionsmaterial
  • Planera och genomföra rundabordssamtal för bred förankring

Dokumentation:

  • Presentation vid ett slutseminarium inför en bred målgrupp
  • Skriftlig rapport om möjligheter kring industriell symbios i den biobaserade sektorn

Aktör och budget

Projektet utfördes av Trossa hade en budget på 200 KSEK.

Projektet leddes och koordinerades av BioInnovations programkontor. Trossa ansvarade för informationsinsamling, analys och dokumentation. Projektet avrapporterades löpande till en styrgrupp. Uppdragsgivaren hade en tät dialog med utföraren för att kunna följa framdriften på ett konstruktivt sätt.